3 yıl önceden kalma altınım var ve zekâtını vermedim. Geriye dönük olarak zekâtını vereceğim. Acaba 3 yıllık zekâtını geçmiş yılların yıl sonundaki altın fiyatına göre mi yoksa 3 yıllık borcumu bugünkü altın gramı üzerinden mi vereceğim?

Tarih: 13 Mart 2012

CEVAP:

Zekât fakirlerin, zenginlerin malındaki hakkıdır. Allah Teâlâ şöyle buyurur:

خُذْ مِنْ أَمْوَالِهِمْ صَدَقَةً تُطَهِّرُهُمْ وَتُزَكِّيهِمْ بِهَا وَصَلِّ عَلَيْهِمْ إِنَّ صَلَاتَكَ سَكَنٌ لَهُمْ وَاللَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ

“Mallarından sadaka al; böylece onları arındırmış ve geliştirmiş olursun. Bir de onlar için dua et; senin duan onları rahatlatır. Allah işitir, bilir.” (Tevbe, 9/103)

وَفِي أَمْوَالِهِمْ حَقٌّ لِلسَّائِلِ وَالْمَحْرُومِ

“Mallarında, muhtaç ve yoksular için bir hak vardır.” (Zâriyât, 51/19)

Kişinin vermediği zekâtlar, zimmetinde borç olarak kalmaya devam eder. Sahip olduğunuz altının üç yıldır zekâtını vermediyseniz onu altın olarak hesaplamanız gerekir. Ödeme anında zekâtı altın olarak verebileceğiniz gibi verdiğiniz günün fiyatı üzerinden paraya da çevirebilirsiniz.

Hesabı ise şöyle yaparsınız:

Elinizdeki altının tamamı 100 gr kabul edilirse ilk yıl için bunun kırkta biri olan 2,5 gr; ikinci yıl için kalan 97,5 gramın kırkta biri olan 2,43 gr; üçüncü yıl için de 95,07 gramın kırkta biri olan 2,37 gr altını zekât olarak verirsiniz.