Halife Ebû Bekir daha önce Müslüman olmuş; fakat Hz. Peygamber öldükten sonra İslam’ın 5 şartından zekât verme şartını yerine getirmeyen Müslümanlara savaş açmış. Bu durumda zekât vermeyenler, yapılması gereken farzlardan birini yerine getirmemiştir. Dinden döneni bile dinimiz ölümle cezalandırmazken Halife Ebû Bekir’in bu uygulaması gerçek midir, doğru mudur?

Tarih: 17 Şubat 2012

CEVAP:

Hz. Ebû Bekir, siyasi otoriteye karşı gelenlerle savaşmıştır ki bu zaten savaş suçudur. Kur’an-ı Kerim’e baktığımızda “Namaz kıl/kılın”, “Oruç tutun” gibi ibadetle ilgili emirlerin tamamen kişisel olduğunu anlıyoruz. Zekât içinse bir taraftan “Zekâtı verin” buyurulurken diğer taraftan siyasi otoriteyi de temsil eden Peygamberimize hitaben “Mallarından sadaka/zekât al; böylece onları arındırmış ve geliştirmiş olursun.” (Tevbe, 9/103) buyurulmuş, zekâtın bir yönüyle bireysel; ama diğer taraftan siyasi/devlet yönü olan bir ibadet olduğu gerçeği vurgulanmıştır.

Tevbe sûresinin 60. ayetinden de anlaşıldığı kadarıyla bizzat devlet tarafından toplanan zekât, yine devlet tarafından 8 fona taksim edilecektir. Bu açıdan zekât diğer ibadetlerden ayrılmakta, verilmemesi hem Allah’a hem de devlete isyan suçu kabul edilmektedir. Zekâtı vermeyenlere savaş açılması da bu sebepten dolayıdır.