3 adet evim var. Bunların zekâtını nasıl hesaplamalıyım?

Tarih: 20 Şubat 2012

CEVAP:

Birden fazla konut ya kira gelirinden istifade edilmek ya da ticaret yapmak için elde bulunur. Buna göre;

1. Ticaret için elde bulunan evler, boş da dursa sahibine mal oluş fiyatı hesaplanarak zekâtı verilmelidir.

2. Ticaret için alınmayan evler içinse zekât vermek gerekmez. Bunların yıllık geliri, nasıl olsa diğer gelirlere katılır, zekât o gelirlerin toplamı üzerinden hesap edilir.