Elimdeki altın miktarı 125 gr, yani (85+40) gramdır. 85 gr altına 2 gr zekât düşüyorsa kalan 40 grama zekât vermem gerekir mi? Gerekirse ne kadar zekât vermeliyim?

Tarih: 29 Ağustos 2011

CEVAP:

Zekât hesabını elinizde bulunan toplam altın miktarından yani 125 gr üzerinden yapmanız gerekir. Buna göre 125 gr altının kırkta biri 3,12 gr eder. Bu, ödemeniz gereken zekât miktarıdır. Nisap miktarı olan 85 gr ile bunun üzerinde kalan miktarı ayrı ayrı hesaplamanız gerekmez.