85,45 gr ağırlığındaki bileziklerimizi bir başkasına borç olarak verdik. 1 yıl sonra vereceğini söyledi ama 6 yıl oldu hala vermedi. Bunların zekâtını elime geçince mi yoksa şimdi de vermem gerekiyor mu?

Tarih: 29 Ağustos 2011

CEVAP:

Fakihlerin çoğunluğuna göre alacaklar iki ana gruba ayrılır:

1. Tahsil edileceği umulan alacaklar, yani ödeme imkânına sahip ve borcunu da kabul eden kimsedeki alacaklar zekâta tabidir. Alacaklı, her sene diğer malları ile birlikte bu alacağının zekâtını da öder.

2. Tahsil edileceği umulmayan alacaklar ise ancak elde edilince zekâtı verilir.

Daha geniş bilgi için lütfen aşağıdaki linkleri tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/zekatin-kirkta-biri-nasil-hesaplaniyor.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/zekat-konusunda-14-ayar-ile-22-ayar-altin-hesabi-farkli-midir.html