Kredi kartı ile döviz alım satımı yapmak caiz midir?

Tarih: 25 Şubat 2014

CEVAP:

Farklı cinsten kağıt paraların alım satımına döviz satışı veya kambiyo denir. Bunu yaparken miktarların eşit olması gerekmez ama bedellerin peşin ödenmesi gerekir. Mesela 1 Amerikan doları satın almak için çok miktarda Türk Lirası verilebilir ama bedellerin peşin ödenmesi şarttır. Bunların her ikisi de para olduğundan bedellerden birinin ödenmesinde meydana gelecek gecikme faiz veya haksız kazanç olur.

Dolayısıyla kredi kartı ile döviz alım satımı caiz değildir.

Konu hakkında geniş bilgi edinmeniz için aşağıdaki linkten ulaşabileceğiniz TİCARET VE FAİZ kitabımızı okumanızı tavsiye ederiz:

www.suleymaniyevakfi.org/e-kitaplar/ticaret_ve_faiz.pdf