İmam nikâhı kızın velisinin izni olmadan kıyılırsa geçersizdir deniliyor. Ama benim babamın inancı yok ve imam nikâhına da karşı. Nişanlım resmi nikâhımızla birlikte imam nikâhı da istiyor. Bu durumda benim kıyacağım imam nikâhı geçersiz midir?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Nikâhta esas olan denetimdir. Bu denetim günümüzde resmi nikâh sayesinde hukuken yerine getirilmektedir. Resmi nikâhınızı kıydıktan sonra babanız izin vermese de imam nikâhınızı kıyabilirsiniz.

Veli izni olmadan geçersiz olan nikâh, resmi nikâh da olmayan yani hiçbir makam tarafından denetlenmeyen ve sadece kız-erkek ve iki şahidin bulunduğu nikâhtır. Dolayısıyla sizin resmi nikâhtan sonra kıyacağınız imam nikâhınız geçerli olacaktır.