Resmi nikâhtan önce taraflar arasında dini nikâh kıyılsa, bunlar Allah katında karı koca sayılırlar. Peki, bu durumda kocası karısını ilişki için davet etse, kız da “aramızda resmi nikâh yok” diye kocasına icabet etmese, bu kız Allah katında kocasına itaat etmeyenlerden mi sayılır? Resmi nikâh kıyılmadan dini nikâh kıyılsa, kız kocasının dinen meşru olan her emrine itaat etmeli midir? Aksi durumda kız kocasına itaatsizlikten günahkâr olur mu? Bir de resmi nikâhtan önce dini nikâhın kıyılmasını uygun görüyor musunuz?

Tarih: 14 Ağustos 2009

CEVAP:

Aşağıdaki linki tıklayarak cevabı izleyebilirsiniz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/resmi-nikah-dini-nikah.html