Ben yakında evleneceğim ama başka bir erkeği seviyorum. O sevdiğim insanla imam nikâhı yapıp konuşsam kocamla da imam nikâhlı olmuş oluyor muyum? Ayrıca eşimi aldatmış oluyorum, bu çok mu günah? Ama yapacak bir şeyim de yok yardım edebilir misiniz? Yanlış bir yoldayım biliyorum başkasıyla evleneceğim ama diğer kişiyi de çok seviyorum eşimi aldatacağım. Lütfen bana bir çıkış yolu gösterin.

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Nikâh, evlilik demektir. Rahatça gezip dolaşmayı, konuşmayı, el ele tutuşmayı, birlikte yaşamayı sözde meşrulaştıran bir formalite değildir! Nikâh dini bir müessesedir, bu tür şeyler istismar edilemez.

Bir kadın aynı anda iki erkekle birlikte evlenemez. Siz nikâhı evlilik olarak kabul etmiyor musunuz? Kocanızla nikâhlı olduğunuz süre içinde bir başkasıyla nikâhlanmanız mümkün olmaz.

Siz zina yapmak için izin istiyorsunuz. O zaman neden istemediğiniz kişi ile evleniyorsunuz? Gidin sevdiğiniz kişi ile evlenin. Zorla evlilik olmaz. Sonra evleneceğiniz kişinin ne suçu var? Onu neden aldatacaksınız? O size güvenecek, sadakatinize güvenecek, helalim diyecek. Ama siz bir başkası ile gönül eğlendireceksiniz. Olmaz böyle bir şey! O zaman bu adamla evlenmeyeceksiniz. Evlenecekseniz diğerini kafanızdan sileceksiniz. İkisinden birine karar verin.

Aileniz sizi istemediğiniz bir evliliğe mi zorluyor? İşte dinimizin buna bir cevabı vardır:

Bir bakire kız Aişe’nin yanına geldi. “Babam beni kardeşinin oğluyla evlendirdi ki, benimle kendi konumunu yükseltsin. Ama ben bundan hoşlanmıyorum.” dedi. Aişe, “Allah’ın Elçisi gelinceye kadar otur.” dedi. Allah’ın Elçisi geldi. Kız durumu ona anlattı. O, hemen babasına bir adam gönderip çağırttı. O konudaki yetkiyi kıza verdi. Kız dedi ki:

“Ey Allah’ın Elçisi! Aslında ben babamın yaptığına izin vermiştim ama bu konuda kadınların bir hakkı var mı, yok mu; öğrenmek istedim ((Nesâî Nikâh 36; İbn Mâce Nikâh 12; Ebû Dâvûd Nikâh 26; Ahmed b. Hanbel, Müsned c. VI, s. 136. Metin Nesâî’den alınmıştır)).”

Bu hadiste de açık bir şekilde görüldüğü gibi bu konuda yani evlilik konusunda yetki kıza yani size aittir. O kişi ile evlenmek istemiyorsanız bunu ailenize açıkça söyleyeceksiniz. İstemediğiniz bir evlilik yapmaya sizi kimse zorlayamaz. Anneniz babanız dahi olsa buna kimsenin hakkı yoktur.