Nikâh tazeleme hakkında bilgi almak istiyorum. Hangi hallerde nikâh tazelenmesi gerekir? Bazı camilerde Cuma geceleri imamlar nikâh tazeleme duası yaptırıyorlar. Bu doğru mudur?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Evli olanlar için nikâh tazeleme diye bir şey yoktur. Evlilik devam ederken nikâh tazelenmez. Nikâh sadece bir veya ikinci boşanmadan sonra yeniden kıyılabilir. Bunun da kadın ve erkek tarafından icap-kabul, denetim ve ilan gibi şartları vardır, sadece dua ile nikâh kıyılmaz. Bazı camilerde yapıldığı görülen bu uygulamanın ayet veya hadislerden herhangi bir delili bulunmamaktadır.

Evliliğin hangi hallerde sonlanacağı yani boşanmanın hangi hallerde gerçekleşeceğini sitemizde bulunan Talak (Erkeğin Boşaması) başlıklı yazıdan öğrenebilirsiniz. İlgili yazıya aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

www.suleymaniyevakfi.org/kuran-arastirmalari/talak-erkegin-bosama-hakki.html