Evlilik yüzüğü caiz midir? Hristiyanlardan gelen adet olduğundan caiz olmadığını hatta bidat olduğunu duydum. Bu doğru mudur?

Tarih: 10 Ağustos 2009

CEVAP:

Evlilik yüzüğü, kişilerin evli olduğunu gösteren bir alamettir. Her toplum kendi örflerine göre evli veya nişanlı olduğunu belli eden bir alamet takar. Yüzük bunlardan biridir ve takılmasında dinen bir sakınca bulunmamaktadır.

Evlilik yüzüğüne bid’at denilemez. Zira bir şeye bid’at denilebilmesi için bunun dinin iman veya ibadet alanı ile ilgili bir yenilik olması gerekir. Yüzük bunlara dâhil değildir.