Urfa bölgesinde bir okulda müdür yardımcısıyım. Bu bölgede sıkça karşılaştığımız bir durum var ve bize de çok sık soruluyor. Ben de kaynağından öğreneyim dedim. Sorum şu: Erkek kardeş, ölen abisinin eşini eş olarak alabilir mi?

Tarih: 16 Kasım 2011

CEVAP:

Bekâr olan erkek kardeş, ölen abisinin hanımı ile evlenebilir. Bunun dinen bir sakıncası yoktur.

Evlilikte tarafların rızası aranır. Bu, olmazsa olmaz bir şarttır. Yani kocası ölen kadın veya kayınbiraderi, böyle bir evlilik yapmak istemiyorlarsa kimse onları böyle bir evliliğe zorlayamaz. Bu konuda örfe/âdete/töreye itibar edilmez. Fakat hem erkek hem de kadın isterlerse evlenebilirler.

Benzer bir soru-cevap için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/yenge-ile-imam-nikahi.html