Nişanlımın yüksek tahsil masraflarını karşılıyorum. Bu, zekât yerine geçer mi?

Tarih: 10 Ekim 2011

CEVAP:

Nişanlınız eğer dinen zengin sayılmıyorsa yani kıyıda köşede birikmiş 85 gr altını veya buna denk bir parası yoksa onun masraflarını zekâtınızdan karşılayabilirsiniz. Bunu ona söylemeniz de gerekmez.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/zekat-verirken-bu-benim-zekatim-dememiz-gerekiyor-mu.html

Ama nikâhınız kıyılıp da dinen karı koca olduğunuz andan itibaren artık ona zekât veremezsiniz.