Zekâtı verirken verdiğimiz kişiye “bu benim zekâtım” diye belirtmek şart mıdır? Yoksa içten niyet edilmesi yeterli midir?

Tarih: 19 Ağustos 2011

CEVAP:

Zekât veya fitre veren kişinin içten niyet etmesi yeterlidir. Bunları verirken “bu benim zekâtımdır, fitremdir” demesine gerek yoktur. Hatta karşı tarafı incitmemek için söylenmemesi daha iyi olur.

Bazı Mâlikî fakihlere göre fakirleri inciteceğinden verilen şeyin sadaka veya zekât olduğunu söylemek mekruhtur.