Hocam ben kömür şirketinde çalışıyordum. Nişanlandım ve nişanlılık esnasında işten ayrılmak zorunda kaldım. Nişanlıma 9 bilezik ve yanında ufak tefek altınlar aldım. Toplam 300 gr altınımız var. Bunların zekâtı oluyor mu? Olursa da benim yerime para olarak babam verse olur mu altınları bozdurmadan?

Tarih: 28 Eylül 2009

CEVAP:

Nişanlınıza aldığınız hediyeler size değil; nişanlınıza ait olur. Dolayısıyla vakti geldiğinde onun zekâtını siz değil; nişanlınız verir. Bunun için o altınların üzerinden 1 yıl geçmesi gerekir. 1 yıl sonra elde bulunan altınlar hesaplanır ve bunun yüzde iki buçuğu ister altın ister para olarak zekât verilir. Altınları bozdurmak şart değildir.