Babam 180 bin TL'ye bir arsa aldı. Üstüne de 300 bin TL harcayarak (toplam 480 bin TL) 5 daire yaptı ve belli bir kâr ile sattı. Ayrıca ticaret amaçlı 250 bin TL değerinde bir arsası daha var. Bunların zekâtını değerleri üzerinden mi verecek, yoksa satıştan elde ettiği kârdan mı?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Daireler paraya çevrildiğinden eldeki paranın kırkta birini zekat olarak verir.

250.000 TL’lik arsayı ticari amaçlı aldığına göre onun da bugünkü alış değerinin kırkta biri üzerinden zekatını verir. Eğer borcu varsa, hesaplamayı, borcunu çıktıktan sonra yapar.

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/yatirim-amaciyla-satin-alinan-arsanin-zekati-verilir-mi.html

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/bos-duran-ve-hicbir-gelir-getirmeyen-arsanin-zekati-olur-mu.html