Malın üzerinden bir sene geçtiğinde zekatı verilmektedir. Ancak ramazan ayından ramazan ayına verdiğimiz için bir sene dolmadan verdiğimiz mallar oluyor. Bu takdirde sadaka hükmüne mi geçiyor? Eğer sadaka hükmüne geçiyorsa bir senenin dolmasından sonra tekrar mı vermemiz gerekir?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Dini literatürde yıl miladi değil; kameridir. Dolayısıyla Ramazan’dan Ramazan’a da bir tam yıl geçmektedir. Bu açıdan herhangi bir sorun yoktur. Tekrar vermeniz gerekmez.