Benim birikmiş onbin TL param var fakat kızım okuduğu için kredi ve yurtlar kurumundan burs aldık. Bu aldığımız para yedibin TL civarında. Bunu bir yıl sonra ödemeye başlayacağız. Ben zekâtımı onbin TL üzerinden verdim ve içim de rahat. Ama bazıları "sen bir yıllık ihtiyacını da göz önüne almalıydın, hiç zekât vermemeliydin" diyorlar. Beni aydınlatırsanız sevinirim.

Tarih: 09 Ekim 2009

CEVAP:

Kredi ve Yurtlar kurumundan aldığınız borç sizin değil kızınızın borcudur. Bu sebeple onu zekâttan düşemezsiniz. Eğer o paranın dışında geliriniz var ve geçiminizi ondan karşılıyorsanız zekâtı hesap ederken bir yıllık ihtiyacı hesaba katmamanız gerekir.