Bir trafik kazasında kocamı kaybettim. Bir kızım var o da benim yanımda. Kaskodan ve trafik sigortasından bir miktar ölüm parası aldım. Ayrıca arabamın hasarını kasko karşıladı. Ölen eşimin anne ve babası aldığım paralardan hak istiyor. Bu konuda nasıl bir paylaşım olmalı?

Tarih: 06 Nisan 2010

CEVAP:

Kaskodan aldığınız para dâhil, eşinizin mirasının sekizde biri sizindir. Arta kalan kısmın yarısı kızınızın, altıda biri eşinizin annesinin, altıda biri de babasınındır.

Mirası 48 paya bölersiniz. Onun 6 payı sizin, 7 payı annesinin, 7 payı babasının, kalan 28 payı da kızınızın olur. 21 pay kalan mirasın yarısından, 7 pay da artan mirastan almış olur.