Annem vefat etti, vefat etmeden önceki sözleri “bu ev tek oğlumun, diğer kalan şu parça 4 kızımın, diğer küçük parça da babanızın” şeklinde olmuştu. Annemin bu malları da ona babasından kalmıştı. Bizler yani babam, bir erkek ve dört kız miras paylaşımını nasıl yapmamız gerekiyor? Annemin sözüne mi uyalım? Bu altı kişiden başka mirasçı da yok.

Tarih: 04 Aralık 2010

CEVAP:

Burada annenizin sözüne uymamanız gerekir. Çünkü Allah Teâlâ terekenin mirasçılar arasında nasıl paylaştırılacağını açık açık belirlemiştir. Buna göre miras 8 paya bölünür: Miras bırakanın kocası (yani babanız) terekenin 1/4’ü olan iki hisseyi, her bir kız çocuk bir hisse (toplam olarak dört hisse), tek erkek çocuk ise iki hisse alır.