Bir adam vefat ediyor, ardında üç kızını, annesi, babasını ve eşini bırakıyor. Bu durumda miras nasıl dağıtılır? Sorunun benzeri sitenizde mevcut... Fakat niçin önce eşe 1/8 i verilip daha sonra kalan pay üzerinden diğerlerine dağıtıldığını açıklarsanız memnun olurum.

Tarih: 14 Ekim 2010

CEVAP:

Sorunuzun birinci bölümünün cevabı aşağıdaki linkte bulunmaktadır:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/adam-oldu-annesi-babasi-karisi-uc-kiz-cocugu-mirasi-nasil-paylasir.html

İkinci bölümüne gelince: Kur’an’da (Nisâ, 4/12) eşlerin (karı-kocanın) hissesi, ölenin çocuklarının bulunup bulunmamasına göre değişebilmekte, çocuklar haricinde hiçbir mirasçı karı-kocanın terekeden alacağı hisseleri değiştirememektedir. Bu, karı-kocanın terekeden öncelikle hisselerini alacakları, diğer akrabaların ise kalanı paylaşacakları şeklinde anlaşılmaktadır. Karı-kocanın birbirlerine mirasçılıklarının sebebi evliliktir. Diğer hısımların mirasçılık sebebi ise akrabalıktır.

Nisâ, 4/33’te mirasçılıkları ayrıca belirtilen, akit yapanlar “eşlerdir. “Onlara paylarını verin” diye emredildiği için onların öncelikleri vardır.