Bir kişinin iki eşi olursa öldüğünde eşler hangi oranda mirastan faydalanırlar?

Tarih: 19 Ağustos 2009

CEVAP:

Çocuğu olan bir erkeğin birden fazla eşi bulunursa bunlar mirasın sekizde birinde ortak olurlar. Eğer çocuğu yoksa dörtte birinde ortak olurlar. Eşlerin iki, üç veya dört olması arasında bir fark yoktur.

Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“… Sizin çocuğunuz yoksa bıraktıklarınızın dörtte biri hanımlarınızındır. Çocuğunuz varsa bıraktıklarınızın sekizde biri onlarındır…” (Nisâ, 4/12)

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/bir-adamin-iki-esi-varsa-bunlar-mirastan-ne-kadar-pay-alirlar.html