Bir ilahiyat hocasına sordum ki; anne baba miras hakkı nasıldır diye, o da şöyle cevap verdi: Anne baba hangi evladına daha çok verirse verir, bunu diğer evlatlar sorgulayamaz. Yani anne baba parasını mirasını evlatlarına dağıtırken istediğine daha fazla, istediğine daha az verebilir mi?

Tarih: 08 Aralık 2009

CEVAP:

Ana-baba çocukları arasında ayrım yapamaz. Bir çocuğuna ne verirse diğer çocuklarına da aynısını vermesi gerekir. Bu konuda şöyle bir hadis bulunmaktadır:

Âmir eş-Şa’bî şöyle demiştir: Ben Nûmân İbn Beşîr’den kendisi (Kûfe’de) minber üzerinde hutbe okurken işittim; şöyle diyordu: “Babam Beşîr, (anamın zorlamasıyla) bana bir köle hibe etmişti. Anam Ravâha kızı Amre (babama): Sen bu hibeye Resûlullah’ı şâhit yapmadıkça inanmam, razı olmam, dedi. Bunun uzerine babam Beşîr, Resûlullah’a gidip: Yâ Resûlallah! Ben Amre binti Ravâha’dan doğan oğluma bir köle hediye verdim. Fakat yâ Rasûlallah, Amre bana bu hibeye seni şahit tutmamı emretti, dedi. Resûlullah: “Sen Nûmân’a verdiğin hediyen gibi öbür çocuklarına da verdin mi?” diye sordu.

Beşîr: Hayır (vermedim), dedi.

Bunun üzerine Peygamber, Beşîr’e: “Allah’tan korkun da çocuklarınız arasında adaletli davranın.” buyurdu.

Nûmân şöyle dedi: Artık babam, Peygamber’in yanından dönüp geldi ve bana verdiği hediyesini geri aldı. (Buhari, Hibe, 11.)

Görüldüğü gibi bir baba çocuklarını mirasından mahrum edemez. Bir çocuğunu diğerinden ayırıp kayıramaz.