1 yıl önce babam vefat etti. Geride annem ve ben dahil 5 kız kaldık. Babamdan bize 3 ev, 1 araba intikal etti; fakat annem mirası paylaşmadı. Annem hem Almanya’dan hem de Türkiye’den maaş alıyor. Ben mirası talep ettiğim için bana gücendi, ağır konuştu. Ben de vicdanen rahatsız oldum. Bu durumun İslam’da hükmü nedir?

Tarih: 31 Temmuz 2012

CEVAP:

Geride miras bırakarak vefat eden kişinin ardından mirasçıların birbirlerine hakları geçmemesi için mirasın fazla vakit kaybetmeden taksim edilmesi gerekir. Eşleri ölen anne veya babalar miras taksimini talep eden çocuklarına darılmamalı, gücenmemelidirler. Zira miras taksimi, onların keyiflerine kalmış bir işlem değil, bizzat Allah’ın emridir.

Sizin durumunuza gelince: Terekenin/mirasın tamamı 40  hisse kabul edilirse 1/8’i olan 5 hisseyi anneniz alır. Kalan 35 hisseyi de her bir kız çocuk (evli-bekâr olmalarına bakmaksızın) 7 hisse alacak şekilde paylaşırlar.

Terekeye ev, araba, nakit para vs. mülkiyeti babanıza âit her şey dâhil edildikten sonra taksim yapılır. Fakat annenizin kocası sebebiyle devletten aldığı dul maaşı dâhil edilmez.