Babam vefat etti. Mirasçı olarak annem, ben (erkek), abim, iki ablam, iki amcam ve halamlar var. Bütün bunların alması gereken miras taksimlerinin miktarlarını öğrenmek istiyorum. Biliyorsunuz günümüzde mahkeme kararı ile herkes eşit alacak fakat ben bana düşen kısmı ilgili kişilere bağışta bulunarak Allah’ın emrinin yerin getirilmesi için çalışacağım.

Tarih: 11 Mayıs 2010

CEVAP:

Babanızın mirası eşine, iki oğluna ve iki kızına kalır. Buna göre miras 48 paya bölünür; 6 pay karısına (yani annenize), 14’er pay oğullarına, 7’şer pay da kızlarına verilir. 6+14+14+7+7=48

Ölenin çocukları varken kardeşleri miras alamaz. Bu yüzden amca ve halalarınız babanızdan kalan mirastan pay alamazlar.