Benim amcam vefat etti. İlk hanımından 6 çocuğu var; üçü erkek, üçü kız. İlk hanımı öldü. İkinci hanımı ise yaşıyor ve çocuğu yok. Miras paylaşımını nasıl yapabiliriz?

Tarih: 21 Haziran 2013

CEVAP:

Amcanızın hanımı, mirasın sekizde birini alır. Kalanı ise çocukları arasında erkek çocuğun iki kız çocuk hissesi alacağı şekilde pay edilir. Buna göre mirasın tamamı 72 hisse kabul edilerek şu şekilde bir taksim yapılır:

72 hisselik terekenin sekizde  biri olan 9 hisseyi karısı yani yengeniz alır. Kalan 63  hisseden her bir erkek çocuk 14 hisse, her bir kız çocuk da 7 hisse alır. 9+14+14+14+7+7+7=72