Sitenizdeki bir fetva özellikle dikkatimi çekti. Diğerlerini tam olarak inceleyemedim ama, bu fetvanız beni biraz düşündürdü. Bir kadının peruk takmasına caiz diyorsunuz.. İslamda kadının örtünmesi gerekliliğini, benden daha çok iyi bilirsiniz. Lakin bu örtünmenin şekli değildir önemli olan, örtünmesi gereken yerlerin bir şekilde örtülü olmasıdır.. Buraya kadar peruk takmada bir sakınca yok.. (gibi görünüyor...) Lakin örtülü olması gereken yerlerden olan boyun altı kısmı, peruk takılması halinde örtülü kalmıyor, kapanması gerekli olan vücudun bir bölgesi açık kalıyor. Bu da tam manasıyla tesettürlü olmak sayılmıyor.. Ayrıca tesettürün gayelerinden birisi de, yabancı erkeklerin gözlerinden korunmak, yaratılış itibarı ile çekici olarak yaratılan kadını erkeklerin şehvet nazarlarından saklamaktır. Peruk takıldığında, saçları açık iken bir kadının yabancı erkeklerin şehvet arzularını uyandırması ne kadar mümkün ise, peruk takınca da aynı şekilde bir erkeğin ilgisini üzerine çekmek, şehvet nazarına düçar olmak gibi bir tehlikeye maruz kalması o kadar mümkündür.. Dolayısıyla peruk, başörtüsü görevini üstelenemez ve tesettürlü olmak için bir örtü olarak kullanılamaz. Bu durumu siz nasıl göz ardı edebilirsiniz ve kadınların başlarını açmaları durumunda peruk takmalarını caiz sayabilirsiniz? Kaldı ki hiçbir sebep, kadının başını açtırmak için dinen geçerli sayılamaz, kabul edilemezken.. Allah-ü Teala (cc) insanları ancak kendisine ibadet etsinler diye yaratmamış mıdır? Peki bu durumda hangi sebep, ibadet sayılan örtünmeyi ortadan kaldırabilecek bir sebep olabilir? Bu konuda şayet İslamı insanlara doğru biçimde aktarmak amacı taşıyorsanız, o zaman bu yanlışınızı düzeltin ve (kendinize göre olan) bu fetvayı sitenizden kaldırın. Aksi taktirde bu fetvayı bir esas sayarak hata işleyenlerin tümünün veballari size aittir. Bu yazımı, size Allah (CC) rızası için gönderiyorum. Başka bir niyetim yoktur.. Ve bu yazımla ben bir müslüman olarak üzerimden vebali atmış bulunuyorum...

Tarih: 21 Ağustos 2009

CEVAP:

Hassasiyetinizden dolayı teşekkür ederim. Perukla ilgili fetvamız şöyledir:

“Bir kadın günümüz şartları içerisinde başını açmak zorunda kaldığı için peruk takarsa başını açmış sayılmaz. Çünkü peruk bir örtüdür.”

Fetvada peruğun başörtüsü görevini üstlendiğinden bahsedilmemektedir.

Peruk kullananların bir çoğu, boğazını da örtebilmektedir. Bu durumda peruk, “tam manasıyla tesettür” değil, “mümkün olduğu kadar tesettür”dür. Çünkü zaruretler kendi miktarlarınca takdir olunur.

Peruk takan bir kadının yabancı erkeklerin şehvet arzularını uyandırması mümkündür. İlgili ayette Allah Teala şöyle buyurmaktadır:

“Ey Peygamber! Hanımlarına, kızlarına ve müminlerin kadınlarına dış örtülerini üstlerine almalarını söyle. Onların tanınması ve incitilmemesi için en elverişli olan budur.” (Ahzab 33/59)

Peruk takılmasına cevaz verilen ortamlar, müslüman kadınların başörtüsünden dolayı incitildikleri ve eziyet gördükleri ortamlardır. Zaruret de bundan doğmaktadır.

“… hiçbir sebep, kadının başını açtırmak için dinen geçerli sayılamaz, kabul edilemezken…” diyorsunuz. Bilgilerinizi Kur’an’dan almadığınız için böyle söylüyor olmalısınız. Allah Teala şöyle buyurur:

“Eğer yasaklandığınız büyük günahlardan kaçınırsanız, sizin diğer günahlarınızı örteriz ve sizi şerefli bir yere sokarız.” (Nisa 4/31)

“Göklerde ve yerde bulunanlar hep Allah’ındır. Bu, Allah’ın, kötülük edenleri yaptıklarıyla cezalandırması, güzel davrananları da daha güzeliyle mükafatlandırması içindir.

Bunlar büyük günahlardan ve fuhuştan kaçınanlardır. Diğer günahlar başka. Senin Rabbin, affı bol olandır.” (Necm 53/31-32)

Baş açmanın “büyük günahlar”dan olmadığı açıktır.

Hassasiyetinizden dolayı tekrar teşekkür eder, hayırlı işlerinizde başarılar dilerim.