Asgari ücretle çalışanlara, örneğin; ihtiyaç sahibi görünen, restoranların evlere paket servis yapan elemanlarına, araba yıkamacıda çalışan elemanlara, büyüklük yapmadan verilen bahşiş zekât yerine geçer mi?

Tarih: 27 Ağustos 2011

CEVAP:

Bir kimseye zekât verilebilmesi için onun dinen zengin sayılmaması gerekiyor. Eğer bahsettiğiniz çalışanların bu özelliği taşıdıklarından eminseniz zekât niyetiyle onlara bahşiş verebilirsiniz. Ama bu konuda bilgi sahibi değilseniz böyle yapmamanız gerekir.