Kadınların cinsel yaşantılarını kendi aralarında konuşmaları günah mıdır?

Tarih: 26 Şubat 2011

CEVAP:

Evli kadınların (ve aynı şekilde erkeklerin) özel mahremiyetlerini, kocaları ile olan ilişkilerini birbirlerine anlatmaları caiz değildir. Nebîmiz sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurmuştur:

“Şüphesiz ki kıyamet gününde Allah katında mevkii en kötü olacak insanlardan biri, karısı ile haşır neşir olup da sonra onun sırrını yayandır.” (Müslim, Nikâh, 123 (1437)

“Şüphesiz ki kıyamet gününde Allah katında emanete hıyanetin en büyüklerinden biri, karı ile koca beraberce haşır neşir olduktan sonra, ko­casının kadının sırrını yaymasıdır.” (Müslim, Nikâh, 124; Ebû Dâvûd, Edep, 32; Ahmed b. Hanbel, 3/69)

Erkek ve kadınların bir arada bulunduğu bir gün Resûlullâh erkeklere yönelerek şöyle dedi:

“İçinizden karısıyla ilişkide bulunmak istediği zaman kapıyı üstüne kapayıp üzerine (bir örtüyle) örtüp, Allah’ın örtüsüyle örtüneniniz var mı?”

Onlar da “evet” dediler. (Resûl-i Ekrem sözlerine devam ederek):

“Sonra (o kimse) bu işten sonra (bir meclise) oturup ben (bu­gün hanımımla) şöyle şöyle, yaptım diye anlatır mı?” dedi.

Onlar da sustular. (Resûl-i Ekrem) biraz sonra da kadın­lara yönelerek:

“Sizin içinizde de (bu gibi sırları başkalarına) anlatan kimse var mı?” dedi.

Onlar da sustular. Bunun üzerine bir genç kız dizlerinin biri üzerine çöktü ve sözünü (iyi) işitmesi ve kendisini görmesi için boynunu Resûlullâh’a (doğru) uzatarak:

“Ey Allah’ın Resûlü! Bu erkekler de bunu anlatıyorlar ve kadın­lar da”  dedi. Resûlullâh da:

“Bu neye benzer bilir misiniz? Bu bir şeytanın bir şeytanla yolda karşılaşıp halk kendilerine bakarken onunla cinsi münasebette bulunmasına benzer (…)” (Ebû Dâvûd, Nikâh, 48-49)

Bu hadislerde de geçtiği üzere karı koca arasında cereyan eden cinsel münasebetlerin üçüncü şahıslara anlatılması günah sayılmıştır.