Dükkânımızı açalı 14 ay oldu. Biraz sermayemiz vardı. Hamd olsun biraz birikimimiz oldu. Geçen yıl yeni işletme olduğu için zekât veremedik. Bütün işletmelerde olduğu gibi alacağımız ve borcumuz var, elimizde bir miktar ticari emtia var. Zekât verirken nelere dikkat etmeliyiz? Ticari emtianın alış bedelini mi yoksa satış bedelini mi göz önünde bulundurmalıyız?

Tarih: 28 Eylül 2009

CEVAP:

Dükkânınızda bulunan malları size mal oluş fiyatına göre hesap edin. Alacaklarınız varsa bunları da hesaba katın. Sonra borçlarınızı düşün. Elinizde kalan malın yüzde iki buçuğunu zekât olarak vermeniz gerekir.