6 kardeşin 200 koyunu var. Paylaşsalar kişi başına 33 koyun falan düşüyor. Bu koyunların zekât nasıl hesaplanmalı? Herkes tek tek mi hesaplayacak, yoksa 200 koyun üzerinden tek bir hesap mı yapılacak?

Tarih: 24 Haziran 2016

CEVAP:

Koyunların zekât nisabı şöyledir:

1 koyundan 39 koyuna kadar zekâttan muaf,

40  koyundan 120 koyuna kadar  1 koyun,

121 koyundan 200 koyuna kadar 2 koyun,

201 koyundan 399 koyuna kadar 3 koyun

400 koyundan 499 koyuna kadar 4 koyun.

Her bir ortağın kaç koyunu olduğu belli olup koyunlar sadece bir arada bulunduruluyorsa bu durumda ortaklar koyunları 40 olana kadar zekât vermezler. 40 olunca her biri birer koyun zekât verirler.

Eğer koyunlar tamamen müşterek ise yani kardeşlerin koyunları ayrı ayrı belli değilse yukarıdaki miktarlara göre bu müşterek koyunların zekâtı verilmelidir. Bu durumda 200 koyun için 2 koyun, 201 olduğunda ise 3 koyun zekât verilmelidir.

Benzer bir soru-cevap için aşağıdaki linki tıklamanızı da tavsiye ederiz:

45 koyun ve 50 keçinin zekâtı nasıl verilir?