Televizyonlarda gördüğümüz bir babanın öz kızını taciz haberleri hakkında bazıları “Bir babanın nefsi, kendi çocuğuna uyanmaz. O adamın karısı çocuğu mutlaka başka bir adamdan meydana getirmiştir” diyorlar. Böyle bir düşünce doğru olabilir mi?

Tarih: 12 Kasım 2012

CEVAP:

Böyle kötü bir muameleye maruz kalan çocuğun veled-i zina olduğu yolundaki iddia kabul edilemez. Bu iddia, o çocuğu doğuran kadının itirafı ile veya dört şahit ile ispatlanamadığı takdirde iffetli kadına zina iftirası atılmış olur. Bunun cezası da o iddiayı ortaya atanlara 80 kırbaç vurulması ve bir daha asla şahitliklerinin kabul edilmemesidir.

Bununla ilgili ayet şöyledir:

“İffetli kadınlara zina suçu atan, sonra da dört ş‏ahit getiremeyenlere seksener değnek vurun. Onların şahitliğini hiçbir zaman kabul etmeyin. Onlar yoldan çıkmışlardır.” (Nûr, 24/4)