Peynir yapımında kullanılan mayalarda domuzdan alınan bir maddenin bulunduğu söylenmektedir. Gerçekten bu mayalarda böyle bir madde var mıdır?Eğer böyle bir madde varsa istihale (mahiyet değiştirme) yoluyla yani bu maddenin maya ve peynire dönüşmesiyle temizlenmiş olur mu?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Peynirci ve mayacılardan öğrendiğimize göre Türkiye’de kullanılan peynir mayalarının tamamı kuzu ve danadan elde edilmektedir. Bu sebeple Türkiye’deki peynirlerin yenmesinde bir mahzur yoktur. Avrupa’da domuzdan elde edilen peynir mayasının bulunduğu bilinmektedir. Ancak bu mayalar oralarda kullanılmaktadır. Oralarda da kuzu ve danalardan elde edilen mayaların daha yaygın olduğu ifade edilmektedir.