Siz Türkiye’de üretilen margarinlerde domuz yağı kullanılmadığını, dolayısıyla onların yenilebileceğini söylüyorsunuz. Fakat margarinlerin iki şekilde dondurulduğunu, bunun bir çeşidinde ucuz olduğu için domuz yağı kullanıldığını söyleyenler var. Bu iddiaya ne dersiniz?

Tarih: 14 Şubat 2012

CEVAP:

Margarin, “bitkisel sıvı yağların hidrojene edilmesi sonucu elde edilen ve içinde emülsiyon halinde su, süt tozu ve peynir tozu bulunabilen bir yağ türüdür.”

İslam hukukunda “el-beyyinetü ale’l-müddeî…” şeklinde yerleşik bir kural vardır. Yani “kim bir iddiada bulunuyorsa onun delil getirmesi gerekir.” Ülkemizde üretilen margarin yağlarına domuz yağı katıldığını iddia etmek ve insanları bu hususta şüpheye sevk etmek ancak elde kuvvetli bir delil varsa olabilecek bir şeydir. Kim böyle bir iddiada bulunuyorsa bunu ispatlamakla mükelleftir. Dolayısıyla bunu bize değil, iddia sahiplerine sormanız gerekir.

Margarinlerle ilgili önceki cevabımızı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/margarin-yaglarinin-icinde-domuz-yagi-var-mi.html