Yapılan açıklamalardan edindiğimiz bilgilere göre Sağlık Bakanlığı, süt bankası kuracak. Sütü gelmeyen anneler bu bankadan süt alıp çocuğuna verecek. Bunun dinimizde hükmü ne olur?

Tarih: 25 Şubat 2013

CEVAP:

Bebekler sütanneye verilebilir. (Talak, 65/6). Bunun karşılığında sütanne ücret de alabilir. Fakat süt akrabalığı İslam hukukunda mutlak bir evlenme engeli sayılmıştır. Allah Teala sütanne ve süt kardeşlerle evlenmeyi haram kılmıştır (Bkz: Nisâ, 4/23) Dolayısıyla kurulması planlanan süt bankasında hangi kadının sütünün hangi çocuğa verildiğinin kesin olarak tespit edilip kayıtlara geçirilmesi gerekir. Aksi takdirde bu çocukların ileride süt akrabaları ile evlenme yasağını delmelerine zemin hazırlanmış olur.

Bunun yanı sıra Kur’an-ı Kerim, sürekli olarak emzirme işine vurgu yapmıştır (Bakara, 2/233; Talak, 65/6). Bunun süt emziren kadın ile bebek arasında bir sevgi bağı meydana getirdiği aşikârdır. Bu açıdan, hem süt veren kadınların hem de o sütten yararlanan çocukların böyle bir sevgi bağından mahrum edilmemeleri için sütanneliği kurumunun yeni bir yapılanma ile hayata geçirilmesi uygun olacaktır.

Bununla ilgili görüntülü cevabımızı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/sut-bankasi-kurulmasi-konusundaki-gorusunuz-nedir.html