Bir doğum kontrol yöntemi olarak vazektomi yaptırmak caiz midir? Vazektomi, erkeğe uygulanan cerrahi sterilizasyon, erkekte sperm hücrelerinin testislerden depolandıkları bölgelere geçişinin cerrahi yöntemlerle kalıcı olarak bozulması işlemine denir.

Tarih: 27 Ocak 2011

CEVAP:

Tıp dilinde vazektomi diye adlandırılan bu işlem insan fıtratına aykırı olduğu için caiz değildir. Ayrıca bu yöntem kanallarda önemli hasar oluşturduğu için tüplerin eski haline döndürülmesi de çok zordur.

Doğum kontrolü için caiz olan azil, yani erkeğin menisini dışarı akıtması veya cinsel organına kılıf (prezervatif) takması gibi vücuda müdahaleye imkân vermeyen yöntemlerdir.

Kadınların rahim tüplerini bağlatmaları hakkındaki cevabımızı da aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/rahim-tuplerini-baglatmak-caiz-midir.html