Subliminal mesaj veyahut başka yollar ile yapılan zihin kontrolü karşısında mağdur olan şahsın uyguladığı fiilin hükmü nedir?

Tarih: 13 Temmuz 2016

CEVAP:

İslam düşüncesinde kişiyi sorumluluktan kurtaran şartlar bellidir. Malum, akıl mükellefiyetin ön şartlarındandır.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/akil-nedir-islam-ile-mukellef-olmak-icin-gereken-akil-miktari-nedir.html

Ancak uyuşturucu vb. yollarla gerçekleştirilen zihin kontrolü, kişinin akli melekesini kullanmaktan alıkoyacak derecede ise ceza ehliyeti açısından bir muafiyetten söz etmek mümkündür. Fakat konunun önemine binaen ve istismara açık olması sebebiyle uzman ve ehil bir heyetin vereceği rapora göre hareket edilmesinin uygun olacağı kanaatindeyiz.

Subliminal mesaj için ise aynı şeyi söylemek doğru değildir.  Zira günaha/suça teşvik eden, yönlendiren bu tür etkilerden kendisini koruması insanın asli görevlerindendir.

Dr. Suat Erdoğan

Bununla ilgili görüntülü bir cevabımızı aşağıdaki linkden izleyebilirsiniz:

www.fetva.net/cezalar/zihin-kontrolu-ile-suca-yonlendirilen-kisinin-sorumlulugu-nedir-2.html