Peygamberimiz, hiç hırsızlık yapanların ellerini kesmiş veya kesilmesini emretmiş midir?

Tarih: 12 Aralık 2011

CEVAP:

Hırsızlık yapanların ellerinin kesilmesi gerektiğine dair ayet şöyledir:

“Erkek hırsız ile kadın hırsızın ellerini kesin ki kazandıklarına karşılık bir ceza, Allah tarafından bir caydırma olsun. Allah güçlüdür, doğru karar verir.” (Maide, 5/38).

Hadis kitaplarında Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellemin, yukarıdaki ayetin emri gereğince, o dönemde hırsızlık yapanların ellerini kestiği veya kestirdiği rivayet edilmektedir. Bu rivayetlerden ikisi şöyledir:

Âişe radıyallahu anhâ şöyle demiştir:

“Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem, çeyrek altında ve daha fazlasında hırsızın elini keserdi.”

“Hırsızın eli ancak çeyrek altında ve daha fazlasında kesilir.” (Müslim, Hudûd, 1 (1684). Ayrıca bkz: Buhari, Hudûd, 14; Ebû Dâvûd, Hudûd, 12; Tirmizî, Hudûd, 16)

Benzer bir soruya verilen cevap için aşağıya tıklayınız.

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/maide-suresi-38-ayete-gore-hirsizlarin-iki-elini-de-kesmek-mi-gerekiyor.html