Ben bekâr bir erkeğim, bir kız arkadaşım var. Onunla yakınlaşmamız oluyor ama ilişkiye girmiyoruz. Bu, zina olur mu?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Zina etmek, bir kadınla nikâhsız olarak cinsel temasta bulunmak demektir. Bu, gerçek anlamda bir birleşmenin adıdır. Birleşme olmadan yapılan şeyler de zina kapsamına girer ama bu fiillere maddi bir ceza verilmez. Mesela Peygamberimiz elin zinasından, gözün zinasından bahsetmektedir: “Gözün zinası bakmaktır.” (Buhârî, İsti’zan, 12) Zaten Allah sadece zina yapmayı değil; ona yaklaşmayı haram kılmıştır.

“Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, çok çirkin bir iş ve kötü bir yoldur.” (el-İsrâ, 17/32).

Yaklaşmak bile haram olduğuna göre bu yaptığınızdan derhal tevbe etmeli ve evleneceğiniz güne kadar bir daha asla bu davranışları tekrar etmemelisiniz. Evleninceye kadar da vakitlerinizi oruçlu geçirmeye çalışın. Zira oruç tutmak, insanın nefsini terbiye eder. Bu konuda Peygamberimiz sallallâhu aleyhi ve selem şöyle buyurmuştur:

“Gençler! Kimin maddi imkânı varsa hemen evlensin. Kim de maddi imkân bulamazsa (nafile) oruç tutsun. Çünkü oruç, onun için şehveti kırıcıdır.” (Buhari, Nikâh, 3; Müslim, Nikâh, 1)