Zina yapmadım ama başkalarına yaptığımı söylesem günahı var mıdır?

Tarih: 24 Ağustos 2009

CEVAP:

Zina etmek, bir kadınla nikâhsız olarak cinsel temasta bulunmak demektir. Zina büyük günahlardan biridir. Yani Allah’ın kesin olarak yasakladığı çirkin bir günahtır. Değil onu yapmak ona yaklaşmak bile haram kılınmıştır. Allah Teala bu konuda şöyle buyurmuştur:

“Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, çok çirkin bir iş ve kötü bir yoldur.” (el-İsrâ, 17/32)

“Onlar Allah ile birlikte başka ilaha dua etmezler. Haksız yere, Allah’ın haram kıldığı kimseyi öldürmezler ve zina da etmezler. Kim bunları yaparsa cezaya çarpar. Ona kıyamet gününde kat kat azap verilir ve o azabın içinde alçaltılmış şekilde ebedî bırakılırlar.” (el Furkân, 25/68)

Yapmadığınız bir şeyi söylemek yalan söylemektir ki bu da günahtır. Sizi yapmadığınız bir şeyi söylemeye iten sebep nedir? Hele hele Allah’ın haram kıldığı ve “çirkin bir iş ve kötü bir yol” diye damgaladığı büyük bir günahı yapmadığınız halde o çirkin fiili benimsemeniz anlamına gelir ki, bu da harama yakın bir günah olur. Eğer bu davranışı yapıyorsanız derhal bunu terk etmeli, o işi yapmadığınız gibi aynı zamanda yaptığınızı da iddia etmemelisiniz.