Ben kızlarımla lades oynuyorum. Lades de kumar mıdır?

Tarih: 31 Ocak 2012

CEVAP:

Oyuncuların, ortaya mal/para koyarak oyunun sonucunda kazananın sahip olduğu eylemlerin tamamı kumardır.

Çocuklarınızın geleceklerini de düşünerek bu oyundan sakındırmanız, onları uzak tutmanız önemlidir. Büyük günahlardan olan kumar gibi birçok kötü alışkanlık, çocukluk yaşlarında kazanılmaktadır. Allah Teâlâ günahlardan özellikle de büyük günahlardan kaçınmamızı emretmektedir:

“Eğer yasaklandığınız büyük günahlardan kaçınırsanız sizin küçük günahlarınızı örteriz ve sizi şerefli bir yere sokarız.” (Nisa, 4/31)

“Onlar (mü’minler), büyük günahlardan ve hayâsızlıktan kaçınırlar; kızdıkları zaman da kusurları bağışlarlar.” (Şûrâ, 42/37)

Konuyla ilgili ayrıntı için lütfen aşağıdaki adrese tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/odul-karsiligi-oynanan-oyunlar-kumar-kapsamina-girer-mi.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/buyuk-gunahlar-nelerdir-buyuk-gunah-isleyenler-kafir-mi-olur.html