Yılbaşına doğru bazı benzin istasyonları veya alış-veriş merkezleri, kendilerinden alış-veriş yapanlara, promosyon olarak milli piyango bileti veriyor. Bu durumun hükmü nedir? Bu bilete ikramiye isabet ederse durum ne olur?

Tarih: 18 Ağustos 2009

CEVAP:

Piyango kumardır. Dinimizde kumar haram olduğu için piyango bileti almak, kumar oyununa katılmak olur. Biletin promosyon olarak verilmesi neticeyi değiştirmez, o bilete sahip olan kişi yine kumara katılmış olur. Bir müslümana hediye/promosyon olarak içki veya domuz eti verilmesi durumunda, günaha girmemek için onları imha etmek gerektiği gibi promosyon olarak verilen  piyango biletini de yırtmak, imha etmek gerekir.

Bununla ilgili görüntülü cevabımızı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/hediye-olarak-verilen-milli-piyango-biletini-ne-yapmak-gerekir.html