FETVALAR

SORU:

Bir ilahiyat hocası “Alkol almak yani içki içmek abdesti bozmaz. Abdesti bozan şeyler arasında böyle bir bilgi yok.” diyor. Bu konuya bir açıklık getirebilir misiniz?

Tarih: 26 Ocak 2012

CEVAP:

Abdesti bozan durumlar aşağıdaki ayet-i kerimede şöyle belirtilmiştir:

“… Hasta veya yolcu olur veya sizden biri ayakyolundan gelir ya da kadınlara temas etmiş olur da su bulamazsanız temiz toprağa teyemmüm edin; onunla yüzünüzü ve ellerinizi mesh edin…” (Mâide, 5/6)

Ayet, abdestin tuvalette olan şeylerle bozulacağını bildirmektedir. Tuvalette olan eylemlerden biri de yellenmek, gaz çıkarmak olduğuna göre bunun abdesti bozacağı açıktır. Eklemlerin gevşemesine yol açacak şekilde bir uyku da abdesti bozar. Çünkü bu durumda yellenme ihtimali yüksektir.

İçki içmek abdesti bozan şeyler arasında değildir; ama bir Müslümanın içkiden uzak durması farzdır.

www.fetva.net/yazili-fetvalar/ickiye-neden-kesin-olarak-haramdir-diyorsunuz.html

Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“Müminler! İçki, kumar, dikili taşlar ve fal okları şeytan işi pisliklerdir. Onlardan uzak durun ki umduğunuza kavuşasınız. Şeytanın istediği tek şey, içki ve kumarla aranıza düşmanlık ve kin sokmak, bir de Allah’ın zikrinden (Kur’an’dan) ve namazdan sizi alıkoymaktır. Artık vazgeçersiniz değil mi? Allah’a itaat edin, Elçi’ye itaat edin ve dikkatli olun. Eğer yüz çevirirseniz bilin ki Elçimizin sorumluluğu açık tebliğden ibarettir.” (Mâide, 5/90-92)

Lütfen aşağıdaki linkleri de tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/sigara-abdest-bozar-mi.html

www.fetva.net/yazili-fetvalar/icki-icen-bir-insan-40-gun-namaz-kilamaz-mi.html


Etiketler: