FETVALAR

SORU:

Bir abdestle en fazla kaç vakit namaz kılabiliriz?

Tarih: 07 Nisan 2009

CEVAP:

Abdest, namazın ön şartıdır. Abdest bozulmadığı müddetçe onunla kılınacak namaz konusunda herhangi bir sayı sınırlaması yoktur. Kılabildiğiniz kadar kılabilirsiniz. Bununla ilgili bir hadis şöyledir:

Süleyman b. Büreyde’nin, babasından rivayet ettiğine göre o şöyle demiştir: Resûlullâh, fetih günü bütün namazları bir abdestle kılmış ve mestlerinin üzerine mesh etmiş.  Hz. Ömer kendilerine: “Vallahi sen bugün şimdiye kadar yapmadığın bir şeyi yap­tın” demiş. Resulullâh da cevaben: “Ben bunu kasten yaptım ya Ömer.” buyurmuşlardır. (Müslim, Tahâret, 86 (277).

Nebîmizin “ben bunu kasten yaptım” buyurması, bozulmadığı sürece bir abdestle birden fazla namazın kılınmasının caiz olduğunu göstermek içindir.

Buhârî’de de hem Nebîmizin hem de Ashab-ı Kiram’ın abdestleri bozulmadığı sürece aynı abdestle birkaç vakit namazı kıldıkları bilgisi yer almaktadır. (Bkz: Buhârî, Vudû, 54)

Cevabın yayımlandığı yer için bkz: Yahya Şenol-Enes Alimoğlu, İnsanlık Tarihi Boyunca O Namaz, Süleymaniye Vakfı Yayınları, İstanbul, 2016, s. 140-141.

Ayrıca aşağıdaki linki tıklamanızı tavsiye ederiz:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/her-namaza-kalkigimizda-abdest-almamiz-gerekiyor-mu.htm


Etiketler: