Bir kişinin küçükbaş hayvan olarak 45 koyunu ve 50 keçisi varsa zekât olarak 1 koyun ve artı 1 keçi mi vermesi gerekir? Yoksa 1 tane koyun veya 1 tane keçi vermesi yeterli midir?

Tarih: 14 Eylül 2011

CEVAP:

Küçükbaş hayvanların zekât hesabı yapılırken koyunlarla keçiler ayrı ayrı değil; bir olarak hesaplanır. Bu durumda 45 koyun ve 50 keçi, toplamda 95 küçükbaş eder. Dolayısıyla zekât olarak sadece 1 koyun veya sadece 1 keçi verilmesi yeterlidir.

Fakat koyunlarla keçilerin bu örnekte olduğu gibi karışık durumda bulunmaları halinde, sayısı fazla olan cinsten zekât verilmesi, daha uygun görülmüştür. Buna göre sizin, bir (1) yaşını doldurmuş 1 keçiyi zekât olarak vermeniz tavsiye edilir.

Koyun ve keçilerin zekât nispetleri şöyledir:

1’den 39’a kadar zekâttan muaf

40’tan 120’ye kadar 1 koyun

121’den 200’e kadar 2 koyun

201’den 399’a kadar 3 koyun

400’den 499’a kadar 4 koyun

400 koyundan sonra her yüz koyun için ayrıca bir koyun lazım gelir. Mesela, 500 koyundan 5, 600 koyundan 6 koyun alınır. (Ömer Nasuhi Bilmen, Hukuki İslamiye ve Istılahatı Fıkhiyye Kamusu, cilt: 4, sayfa: 88, paragraf no: 99-100.)

www.fetva.net/yazili-fetvalar/nisap-miktari-olarak-hangi-olcuyu-almamiz-gerekir.html