Öğrenciyken ağır bir depresyon geçirmiş ve kurtulmak için bir sürü adaklar adamıştım. Mesela bir defasında kaldığım evin karşısındaki cami hocasına 2 tavuk kestirip dul veya ihtiyacı olan birine verdireceğim, demiştim. Şimdi ne yapmam gerekiyor? O tavukları şu an yaşadığım yerde kestirip birine versem olur mu acaba?

Tarih: 28 Mart 2012

CEVAP:

Adağın geçerli olabilmesinin bir şartı, adanan şeyin cinsinden bir ibadetin bulunuyor olmasıdır. Tavuktan kurban olmayacağı için bu, adağa da konu olamaz. Dolayısıyla tavuk kestirmeniz gerekmez.

Tavuk veya horozların adağa konu edilmesi ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/yazili-fetvalar/adak-olarak-tavuk-ve-horoz-kesmek-dogru-mudur.html