Biz yeni evliyiz. 5 ay oldu evleneli ve bir hayli borca girdik eşya alırken. Şu an ben de eşim de çalıştığımız halde kıt kanaat yetiriyoruz maaşımızı. Yalnız kurban kesecek paramız yok taksitle ya da borçla kurban kesilir mi?

Tarih: 19 Ağustos 2009

CEVAP:

“Allah’a yakınlık sağlamak, yani ibadet amacıyla belli vakitte belirli cinsten hayvanları kesmek” demek olan kurban, Hanefi mezhebine göre vacip, diğer mezheplere göre ise sünnettir. Ayrıca aynı çatı altında yaşayan aile bireylerinden birinin kurban kesmesi yeterlidir; her birinin kesmesi şart değildir. (Bu konuda sitemizin ARAŞTIRMALAR bölümünde bir yazı bulunmaktadır. Lütfen ilgili yazıyı okuyunuz.)

www.suleymaniyevakfi.org/arastirmalar/aile-adina-tek-kurban.html

Hanefi mezhebine göre bir kimseye kurbanın vacip olması için o kişide belirli miktarda mali imkanın, zenginliğin bulunması şarttır. Bu zenginliğin ölçüsü, zekatta da aranan 85 gram altın ya da buna denk para veya maldır. Yani kişinin borçları ve asli ihtiyaçları dışında elinde 85 gram altın veya buna denk bir para bulunursa, o zaman kurban kesmesi gerekir. Bu imkanı olmayanların kurban kesmeleri gerekmez. Bu yüzden kendinizi sıkıntıya sokmanıza gerek yoktur.