Kardeşim ilk defa kurban kestirecek. Ancak bize, ilk defa keseceği için tek kesmesi gerektiği, büyük hayvana ortak olarak giremeyeceği söylendi. Bunun hükmü nedir? Hayır kurumlarına bağışlayabilir veya ortak olarak büyükbaşa girebilir mi?

Tarih: 02 Kasım 2011

CEVAP:

İlk defa kurban kesecek olanların küçükbaş hayvan kesmeleri gerektiği, büyükbaş hayvana ortak olamayacağı bilgisi doğru değildir. Bu kişiler serbesttirler; ister küçükbaş hayvan keser isterlerse de büyükbaş hayvana ortak olabilirler.