Kurban namazı diye bir şey var mıdır? Kastamonu Ulemasından Evliya Efendi'nin yazdığı Dersaadet baskılı Kurban Risalesi adlı eserin 31 ve 32. sayfalarında şöyle bir hadis geçiyor: "Kim kurbanını kestikten sonra iki rekât namaz kılar da Allah'a dua ederse Allah ona ne isterse verecektir."

Tarih: 19 Ağustos 2009

CEVAP:

Sahih, zayıf ve mevzû (uydurma)lar da dâhil olmak üzere hiçbir hadis kitabında bu hadise rastlayamadık. İnternette yaptığımız araştırmada da herhangi bir netice çıkmadı. Dolayısıyla bunun bir hadis olduğunu söylemek oldukça zor görünmektedir. Zaten metin tenkidi yapıldığında da bu anlaşılmaktadır. Uydurma hadislerin alametlerinden biri, küçük bir ibadete oldukça büyük bir mükâfat vaadilmesidir. Bu hadiste de iki rekâtlık namazından ardından “Allah ne isterse verecektir.” sözü de uydurma hadislerde sıkça karşılaşılan mübalağalı ifadelerden biridir.

Konuyla ilgili görüntülü cevabımızı izlemek için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız:

www.fetva.net/goruntulu-fetvalar/kurban-kesilince-kilinmasi-gerektigi-soylenen-kurban-namazi-var-midir.html