Hayvanın ağzına bakmadan kurbanı kestik ama hayvanı kestikten sonra baktık ki kapak atmamış. Bu kurban kabul olur mu?

Tarih: 24 Kasım 2009

CEVAP:

Hayvanın süt dişlerinin dökülmüş olması onun yaşını doldurduğunu kesin olarak gösterir. Fakat bazı hayvanların yaşı dolduğu halde dişleri dökülmemiş olabilir. Bunun için kesin bir şey bir şey söylemek zordur. Fakat hayvanın kesin olarak yaşını doldurmadığı anlaşılırsa bu ibadet, kurban değil; sadaka olur.

Hayvanların dişlerinden yaş tayini yapabilmek için aşağıdaki linkte bulunan bilgilerden istifade edebilirsiniz:

www.turkbesi.com/kurbanlik-sigirlarda-yas-tayini.html